Od svoje 4 godine imam problema sa govorom (zamuckujem) ali ne uvek, to isto se ponavlja i kod moje cerke. Kod oboje simptomaticno je da zamuckujemo kad imamo tremu, nismo sigurnu, u skoli (na poslu) kad odgovaramo, kad smo pod pritiskom i sl. Ja sam vec u godinama i to mi nije toliko vazno, ali moli cu vas da mi pomognete sa savetom kako pomoci cerki (koja je vec u svojoj 19 godini i student je) , veliki je kapacitet a mana (bolest) moze joj smetati. Zivimo u svetu gde ljudi bas i nemaju razumevanja i tolerancije pa ljudi kao mi bivamo predmet ismejavanja. Ovde smo pokusali cak i sa hipnozom ali bez uspeha.

    Odgovoreno: 11. 02. 2011.
    • Poštovani,
      Sve ono što ste naveli jesu stresne situacije u kojima ljudi najčešće zamucaju. Nažalost, pilula za izlečenje ne postoji. Isto tako, ne pomažu ni hipnoze ni akupunktura, ni magovi ni vračare. Potreban je rad logopeda i psihologa koji će vas/vasu ćerku obučiti kako da iskontroliše svoj govor u stresnim situacijama. Ako vaša ćerka studira u beogradu, može da se javi logopedima u zavodu u ulici kralja milutna. Ili ako je u nekom drugom većem gradu, postoje organizovane logopedske službe pri bolnicama.