Postovana, imam devojcicu koja je sada napunila 6 godina. Ona ne moze da izgovori slovo r. Inace sva ostala slova normalno kaze. Progovorila je sa 14 meseci. Od marta meseca posecujemo logopeda i dobili smo reci koje vezbamo kod kuce. Ona se trudi da izgovori slovo r ali svaki put izostane "vibracija" jezika kada kaze r. Kaze nesto kao r ali to nije to. Kada kod kuce vezbamo, trudi se, ali posle ponavljanja reci njeno r pocinje da zvuci kao "francusko" r pa nam je logoped rekao da napravimo pauzu od mesec dana da se malo odmori pa cemo nakon toga ponovo nastaviti sa vezbama. Molim vas da mi kazete da li, mozda, postoji neka granica do kada deca obicno savladaju sva slova. Znam da je sve individualno, ali koliko se i ona trudi nikako da dobije tu vibraciju i kaze r. Hvala.

    Odgovoreno: 11. 09. 2010.
    • Poštovana,
      Po normama, očekuje se da dete sa 5 godina izgovara sve glasove srpskog jezika. Ali uvek postoje individualne razlike. Napravite malu pauzu, i ne forsirajte izgovor tzv. "francuskog r", jer stvari mogu biti postati gore. Da bi dete savladalo neki glas, i pored dobrog terapeuta, rada kod kuće sa roditeljima, mora biti i dovoljno zrelo da prihvati korekciju i automatizovalo taj glas.