Mojot sin ima 4 god. I 2 meseca. Pred da napolni 4 god. Pocna da muca. Bevme na logoped. Ni bese kazano deka deteto normalno se razviva, ima bogat recnik ideka ima fiziolosko mucanje, bitno da spomenam e deka deteto e hiperaktivno, no uredno i najdobro vo grupata vo gradinka. Logopedot ni kaza kako da se odnesuvame, sto da prevzememe i isto ni kaza da pocekame nekoj period, zatoa sto deteto ne e svesno za problemot. Cekame, strplivi roditeli sme, no mucanjeto trae, neekogas poloso nekoi periodi go snemuva pa pak se javuva. Do koga da ostavime vaka ili pak da pocneme so tretman. Vas sovet ve molam! Pozdrav.

    Odgovoreno: 07. 06. 2010.
    • Poštovana,
      Kad je u pitanju fiziološko mucanje uvek se kreće od toga da roditelji treba da usvoje određena pravila i izmene svoje ponašanje. Zatim se prati dete, da bi se videlo ima li nekih promena. Tek ako se problem produbljuje, ili izmenjeno ponašanje roditelja ne dovodi do rezultata, počinje se sa tretmanom. O tome kako roditelji treba da se ponašaju pisala sam u nekim od prethodnih odgovora, pogledajte. Ako sledite uputstva koja vam je dao logoped, trebalo bi da mu se ponovo javite radi kontrole za mesec dana, maksimum dva.