Poštovana g. Majević,
    Čitala sam sve odgvore, ipak Vas molim da mi odgovorite. Imam sina ima 27 meseci. Celo vreme ide naokolo i priča nemuštim jezikom, sam za sebe, peva, "priča"... Kada hoće da priča sa ljudima, sa sestrom ili bratom gleda pravo u oči i pokušava bez reči da kaže šta hoće. Izrazito je nezahtevan, a sve što hoće uvek pokušava sam, ne traži od drugih. Npr. pokušava da otvori vrata, ako mu ne ide posle par pokušaja, besni i neko dođe da mu pomogne. Kad je gladan mota se po kuhinji i otvara komode, tako znamo da je gladan i neko mu da hranu. Mi smo bilingvistička porodica, koristimo dva jezika ali sa dominacijom jednog kao maternjeg. Znam da deca znaju da progovore kasnije u ovakvim porodicama a onda koriste paralelno dva jezika odjednom. Druga stvar je da je u porodici, moj otac kasno progovorio "oko 5 godina", sad nema problema sa govorom, samo je ćutljiv čovek. Treća stvar je da su prognoze u trudnoći bile zastrašujuće, no dete nam se rodilo zdravo. Naš sin ne trpi nedostatkom socijalnog kontakta, omiljen je i svi ga vole jer je jako umiljat. Čuje dobro, javi se kad ga zovemo. Razume kad mu se objašnava šta hoću da uradi. Čekaću Vaš odgovor.
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 24. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Potrudite se da se u narednom periodu služite samo jednim jezikom. Više jezika istovremeno stvara kod dece zbrku i ona jednostavno ne mogu da se odluče kojim će se služiti, a nisu ni u mogućnosti da svaki od njih nauče onako kako ga uče deca koja uče samo jedan jezik. Ako živite u inostranstvu i imate npr. žene za pomoć u kući koje govore svoje neke jezike, ili mu npr. puštate crtane filmove i tv emisije na nekom drugom-trećem jeziku, ili mu se vi obraćate na jednom, a otac na drugom jeziku. Sve su to faktori koji na dete deluju zbunjujuće. Uvek se savetuje, kad je u pitanju multilingvalnost, da treba izabrati jezik na kome će se dete kasnije školovati. Zato da bi dete do 6-7. godine uspelo da ovlada svim jezičkim nivoima tog jednog jezika i da bi tako moglo da prati nastavu i odgovori na zahteve koje će škola pred njega postaviti. A drugi jezik će naučiti kasnije, tj. nadogradiće ga na osnovna znanja o jeziku koja je spontano savladao usvajajući prvi jezik.
      Pozdrav.