Postovana, Imam sina od 3 godine. Sa dvije godine je odlicno pricao, sa tri bas dobro, sklapanje recina, izgovor, sve. Odjednom, prije nekih 5-10 dana poceo je da zamuckuje. Jutros vec ne moze jednostavnu frazu da izgovori, ne znam da li je to jer ne zna koju rijec treba da upotrijebi ili jednostavno ne moze da izgovori rijec koju je nebrojano puta do sad koristio. Sve to je praceno i grimasama na licu, vecinu puta. Po 10 puta ponovi prvo slovo u rijeci, najcesce samoglasnik, ali ponavlja i pocetne slogove, pa i ako u jednoj recenici ima dvije rijeci obje izgovori sa teskocom ili ih ne izgovori. Napominjem jos jednom, to se nije desavalo nikad od zadnjih nekoliko dana. Nije imao nikakvih trauma, osim sto se prije nedjelju dana okliznuo i pao u kad i pritom udario glavom o kadu. Malo je plakao i nastavio sa kupanjem. Imate li neki savjet za nas? Unaprijed zahvalna, Milena.

    Odgovoreno: 10. 03. 2024.
    • Poštovana,

      Važno je reagovati brzo (kao što ste i uradili) i pružiti podršku detetu i porodici što pre.

      Savetujem vam odlazak kod logopeda koji bi vas započeo praćenje i podršku.

      Dok ne započnete rad sa logopedom uživo, pokušajte da primenite sledeće preporuke

      - ne obraćajte pažnju na to kako dete govori, već šta vam govori,

      - ne skrećite detetu pažnju na govor (bilo da je lepo pričalo-tečno ili disfluentno)

      - ne nagradjujte i ne sažaljevajte dete

      - ne pokazujte svoj bol i neprijatnost zbog detetovog govora (neverbalna komunikacija je važna)

      - igrajte se igara koje ne zahtevaju puno govora (puzle, kocke, lopta, ....)

      - ujednačite vaspitne stavove

      - obezbedite detetu dovoljno sna, kvalitetan san (odlazak na vreme  u krevet), spavanje posle podne, uredni obroci odgovarajuće hranjive vrednosti

      - stvorite atmosferu u kući bez žurbe i nervoze

      Ovo su uopštena pravila. Svakako, nakon pregleda, logoped će uraditi individualizaciju pravila.

      Ne gubite vreme, zakažite logopeda što pre