Postovanje! Decak sada puni 4g i odjednom je pre par dana poceo da ponavlja zadnji slog reci (voda-da-da, bata-ta i sl.), ne za svaku rec, ali tako nasumicno tokom dana…Pre tacno godinu, oko 3. rodjendana je isto zamuckivao ali na prvi slog i proslo je brzo samo od sebe. Sta ciniti, kako se ponasati? Da naglasim da je isao kod logopeda zbog glasova i grafomotorike, zavrsili smo tretmane pre 10-ak dana…da li se opet javiti ili sacekati malo? Hvala unapred!

    Odgovoreno: 10. 01. 2024.
    • Poštovana,

      Najbolje bi bilo da se javite logopedu sa kojim ste radili pošto on najbolje poznaje dete i vas. On će vam dati savete koji će biti u skladu sa vama, detetom, njegovim govorno-jezičkim statusom.

      Svakako: ne ispravljate dete u govoru, ne tražite mu da ponovi, ne opominjete ga da diše, ne kažete mu "hajde sad polako", ne pitate ga "zašto sad tako pričaš".

      Dete ne ponavlja reči namerno.

      Dete ne provocira ovakvim govorom nikoga.

      Dete se ne izmotava.

      Ne čekajte da vidite da li će samo proći već se javite logopedu što pre.