Zdravo Imala bih jedno Pitanje Imam decaka od 16 meseci Jedno vreme je pricao i tata i baba i deda i tetka i mama Odjednom je samo stao i Vice samo mama I Par da kazem reci Ajde, njam njam, brm Oponasa zivotinje i sve to kada ga nesto pitamo klimne glavicom ili pokaze prsticem kada nesto hoce

    Pa da li je to sada normalno sto je prestao da prica reci Koje je govorio

    Odgovoreno: 23. 11. 2023.
    • Poštovana,

      Potrebno je uraditi pregled uživo.

      Ali ono što mogu reći:

      - dete je progovorilo i ima reč sa značenjem,

      -onomatopeja se računa u reč, tako da pored mama, i tih još par, ima i sve reči onomatopeje. Pretpostavljam oko 10ak do 20 reči ukupno.

      - izdvaja kažiprst za pokazivanje, tj ima pokazni gest.

      Ovo sve govori o urednom razvoju govora u ovom trenutku.

      Pitanje jeste da li su te reči koje je izgovarao pa izgubio bile reči sa značenjem ili su bile deo faze udvajanja slogova.

      Pred samo progovaranje dete prolazi kroz fazu udvajanja slogova. To liči na reči koje postoje u našem jeziku, ali nisu reči jer nemaju značenje.

      Za precizniji odgovor potreban je pregled.