1. Pitanje broj: #213992

    Poštovani, moj sin ima 2,5 godine. Vrlo slabo govori, samo izolovane reči. Oponaša životinje, automobile...Vrlo je socijalan, oponaša roditelje, decu sa kojom je u kontaktu. Služi se mnogo gestovima. Prati i ispunjava zadate komande u smislu donesi mi to, stavi ovo ispod kreveta, stavi na sto i slično. Voli da gleda slikovnice, pokazuje životinje koje imenujem, traži skrivene predmete i to vrlo uspešno. Voli da mu pričam priče. Voli da igra igre pretvaranja, hrani životinje, stavlja ih da spavaju... Motorički je vrlo sposoban. Sve u svemu, razvoj je tekao vrlo uredno ali govor ne. Sa nepunih godinu dana je krenuo da gleda crtaće na engleskom jeziku i zapravo je većina crtaća bila upravo na engleskom. Lopta je u početku bila tapta, sada je zamenio sa ball, ne je no na engleskom, čak u igri vrlo često kaže oh no! Krenuo je neke životinje da imenuje na engleskom tako da smo pre par meseci isključili crtaće na engleskom ali govor teče malo sporije. Pre mesec i po dana smo krenuli kod logopeda, ima napretka u smislu da je uveo još nekoliko novih reči, za neke reči koristi samo prvi slog, a neke je sam izmislio. Za sebe kaže me. (Pretpostavljam skraćeno od mene). Konj je ko, maca je njanja, kuca je vava, sve gricke su mu koko (verovatno od kokica)... Ono što sam primetila u poslednjih mesec dana je da nekada kaže neku reč ali ne želi posle da je ponovi kad ga pitam i ne koristi je posle. Samo spontano ako kaže. Na primer skoro je posmatrao delfina i pitam ga sta radi delfin, on kaže pliva. I posle više ne želi da ponovi niti koristi tu reč iako zna šta znači. Molim Vas za savet kako mogu da mu dodatno pomognem i da li možemo da očekujemo pomak. Hvala puno unapred.

    Odgovoreno: 15. 07. 2023.
    • Poštovana,

      Morate biti redovni u radu sa logopedom (barem 2x nedeljno) uz stalnu obuku vas za rad kod kuće. Vaš rad kod kuće mora biti svakodnevni. Neophodno je u stimulaciju uključiti i bake/deke ako oni provode duže vreme sa detetom (ako ga čuvaju i sl). Tv je potrebo isključiti. Kao i telefon, tablet i ostale gadžete.

      Jedino uz redovan rad možete očekivati napredak. Rad na govoru i jeziku je uvek dugotrajan. Važno je da ne odustajete i da stimulaciju govora radite kroz svakodnevne interakcije prateći interesovanja deteta. Govor ne treba da bude pod prisilom i moranjem jer onda rezultati nisu očekivani.

      Pozdrav

Komentari na pitanje: #213992

Ostavite komentar