Pozdrav! Moj sin ima 20 meseci, u oktobru puni 2 godine. Nista ne prica. Ne sklapa proste recenice. Zna da kaze dosta riječi, ali ih ne upotrebljava. Sve razumije. Bas sve. Izvrsava naredbe koje mu se daju, tipa ako mu kazem "Donesi mi papuce." on to i uradi, ako ga pitam "gde je to i to" pokaze, ali ne govori. Cuje. Drzi kontakt ocima. Treba mi stručno misljenje. Hvala unaprijed.

    Odgovoreno: 07. 07. 2022.
    • Poštovani,

      Javite se logopedu koji će obaviti testiranje i na osnovu nalaza dati konkretne savete.

      Svakako je prisutno kašnjenje u razvoju govora. Što pre reagujete, problem će se brže i potpunije rešiti.

      Neke od osnovnih preporuka jesu da razgovarate SA detetom (kažete, pa čekate da vam dete odgovori na bilo koji načina, a ne da pričate brzo i sami sa sobom kao radio voditelji) i da skrećete detetu pažnju na kratke zvučne reči (oglašavanje životinja, opa, tup, kuc....). Svakako će logoped nakon pregleda moći da da konkretne savete u skladu sa govorno-jezičkim statusom deteta.

      Jako je važno da ne gubite vreme. Zakažite pregled što pre.