Poštovani, imam izvesnih problema sa govorom, naime ponekada mi se dešava da uopšte ne mogu da kažem najordinarniju rečenicu. Primetio sam da se to najčešće dešava ukoliko sam jako pospan i umoran, ali i kada imam veliku tremu. Paradoksalno je da ponekada nemam apsolutno bilo kakav problem da na najnormalniji način držim govor iz stručne oblasti pred velikim brojem kolega, čak i ako nisam spavao, čak i ako imam izvesnu dozu treme. Nije mi jasno o čemu se zapravo radi?! Npr. Juče nisam na normalan način, bez zamuckivanja mogao da pitam prolaznika gde se nalazi određena ulica, a 30 minuta nakon toga sam držao prezentaciju na temu "makroekonomska (ne) stabilnost u srbiji" i svaku reč sam izgovorio na potpuno ispravan način. Pitao sam prijatelje šta oni misle o tome, ali su mi oni rekli da ja preterujem i da retko zamuckujem, toliko retko da oni to skoro i ne primećuju. Majka kaže kako je to isključivo posledica moje nesigurnosti. Takođe, izvesno vreme sam izbegavao da pričam telefonom, osim ako moram, upravo zato što sam se plašio da li ću početi da zamuckujem (nikada unapred ne znam da li će se to desiti i u kojoj meri) . Ipak, sada uopšte nemam problem da pozovem bilo koga ili da se javim na telefon, a ništa se nije promenilo u mom životu. Koliko je meni poznato, ne bolujem od bilo kakvih psiholoških ili somatskih bolesti. Ili je to samo moje mišljenje. Koje je vaše mišljenje? Uzmite u obzir paradokse koje sam vam naveo. Zahvaljujem vam se na odgovoru.

    Odgovoreno: 15. 07. 2012.
    • Poštovani,
      Vi definitivno nemate problema sa govorom u situacijama koje u potpunosti kontrolišete, pa ma koliko da su stresne. Ne znam koliko se odražava na druge aspekte vašeg života vaša želja za kontrolom? Ali možda je to pravac koji treba dalje da sledite. Potražite pomoć psihologa da biste smanjili potrebu za kontrolom.