1. Pitanje broj: #49381

    Poštovani, mom dedi (73 god.) je prošle godine dijagnostikovana reumatska polimialgia, odnosno temporalni arteritis (nije rađena biopsija) i od tada je na terapiji kortikosteroidima (niripan) . Prošlog petka mu se pojavila alergija (generalizovana urtikarija uz osećaj jakog pritiska u grudima koji ometa disanje) koja se povlačila na th kortikosteroidima i antihistaminicima. Terapijski efekat se skraćivao sa 24h na 12h pa na 6h da bi u nedelju imao skoro cele noći ali nije bilo tako izraženo kao prethodnih dana. Dermatolog mu je prepisao: presing, palitreks i šumeće tablete kalcijuma. Do sada nije pokazivao alergiju na hranu niti na lekove. Interesuje me da li ova alergija može da ima veze sa njegovom bolešću i kome je najbolje da se dalje obratimo? Unapred zahvalna unuka

    Odgovoreno: 04. 01. 2010.
    • Poštovana,
      Ne. Pokušajte da vi otkrijete eventualni alergen-hrana, piće, eventualni drugi lekovi. Uradite rutinske laboratorijske analize. Konsultujte opet dermatologa i reumatologa.
      Pozdrav

Ostavite komentar