Postovanje, od svoje 12 godine imam problema sa tenom. Lice, ledja, dekolte i ramena su bila posuta bubuljicama, bile su gnojne, ali ne i bolne. Probala sam razne kreme, losione, pa cak i da nista ne koristim, ali bez efekta. Od 17 pa do 18godine, primjetila sam poboljsanje na licu (prije poboljsanja sam koristila obicnu niveinu kremu za masnu kozu, ali ne znam da li je to bio razlog poboljsanja, i koristila sam je samo jedan mjesec) , tako da sam bubuljice imala samo na t-zoni i to iskljucivo tokom pms-a, a na ledjima su bili vidljiviji oziljci nego bubuljice. Kad sam napunila 19 godina, lice mi je doslovno buknulo. Svaka dva dana imam bar po dvije nove akne, koje su velike, bolne, i crvene. Ne istiskujem ih ali nakon sto prestanu boljeti mogu ih i dalje opipati, te se nakon par dana mirovanja opet upale. Takodjer, javljaju se blizu jedna druge (trenutno 4 na bradi, 3na desnom obrazu-jedna do druge) sta da radim sada?? Otisla sam dermatologu, no on mi je samo kao i uobicajeno propisao neke kremice, od kojih ni prije nisam imala koristi, te bi mi samo isusile lice do ljustanja (iako imam masnu kozu) , te bi bubuljice iskakale ondje gdje ne bih mazala (ponekad cak na resici uha, na laktu: s) . Takodjer i od tableta kojekakvih nisam imala koristi. Pazim na ishranu, unosim dosta tecnosti. . . Sta bi mogao biti razlog ovog "buknuca"?? Ps. Prije 3godine sam radila nalaze hormona, i takodjer sam isla ginekologu, i nisam imala problema s te strane. Upomoc

    Odgovoreno: 26. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Pitanje je pomalo složeno. Obavite ginekološki pregled kao i pregled na demodex folliculorum. Potrebno je postaviti tačnu dijagnozu da bi se propisala terapija. Svakako da je potrebno uključiti i sistemsku terapiju.