Poštovani doktore,
    molila bih vas za pomoć i savet. Naime, više od deset godina patim od povremenih alergija na koži, koje su počele kada sam imala 23 godine. Godinu dana sam pokušavala da pronađem odgovor na pitanje odkud alergije i zašto se javljaju, ali do danas ga nisam pronašla. Posle dva-tri pokušaja kod različitih dermatologa, moram priznati, da sam se zamorila i odustala. Međutim, sad već više ne mogu da gledam ove tačkice koje se periodično javljaju po rukama i nogama i svrbe prvi i drugi dan pojavljivanja, a nestaju za oko desetak dana, ako ih ne mažem espersonom (u tom slučaju, nestaju posle 4-5 dana) . Do sada sam koristila Esperson i Presing i pod njihovim dejstvom, alergija se povuče. Ali, povuče se i sama od sebe i kada ne koristim lekove. Plašim se da bi ovakve promene mogle da ugroze moje zdravlje i na neki drugi način. Nikakvi testovi mi nisu rađeni, a ja sam primetila da mi se promene uglavnom javljaju pred menstruaalni ciklus i nestaju posle njega. Nekoliko godina posle prvog porođaja (u 25 god.) nisam ih imala uopšte, da bi mi se posle drugog ponovo pojavile. Kada sam pokušala da ukažem na ovo mom dermatologu, ona je prečula (ili možda ova moja zapažanja zaista nisu bitna) i stalno me pitala da li sam nešto jela što do tada nisam. Jedan mi je čak konstatovao i šugu, bez obzira što sam uporno pokušavala da kažem kako se već godinama osip ponavlja i prolazi, i kako ni suprug ni deca, koji spavaju sa mnom u istom krevetu, nemaju nikakve osipe. Higijena se podrazumeva. Da li postoji mogućnost da su mi se usled stresa (prognano lice, doživela rat) poremetili hormoni, pa mi koža reaguje na spoljne faktore na koje ranije nije? Da li ovo može uticati na začće, obzirom da mi se, od zimus, alergija pojavljuje svakog meseca a mi planiramo treću bebu? Šta mi je činiti? Unapred se zahvaljujem na odgovorima. Srdačan pozdrav!

    Odgovoreno: 27. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Proverite rutinske laboratorijske analize, urin, dajte stolicu da se uradi koprokultura, pregled ginekologa, stomatologa i orl specijaliste. Pišite nam ponovo pa ćemo vas posavetovati.