Poštovani,
    Pityriasis Lichenoides Chronica. Doktori su mi rekli da imam ovu vrstu kožnog oboljenja pa me interesuje ako mi možete odgovoriti da li je moguće izliječiti ovu bolest i ako jeste u kojem vremenskom periodu koiko je potrebno vremena i takođe sam htio da vas pohvalim na urađenoj stranici.
    Hvala unapred na odgovoru.

    Odgovoreno: 07. 06. 2009.
    • Poštovani,
      pityriasis lichenoides je ime dosta retke dermatoze nepoznatog uzroka. Može imati blažu hroničnu formu ili biti izraženije, a akutnog toka. Blaža forma, pityriasis lichenoides chronica (plc), se karakteriše postepenim razvojem simptoma, malih zaravnjenih papula koje se onda postepeno povlače nedeljama. Obično se javlja kod mlađih osoba i to pre 30 te godine. Postoje različite teorije o nastanku bolesti, ali nijedna nije potvrđena. Nekada čak i ne zahteva terapiju, ali ako zahteva prva linija terapije su lokalni kortikosteroidi, zatim lokalni imunomodulatori, a nekada se ordiniraju i sistemski antibiotici, što zavisi od kliničke slike. Bolest traje mesecima, ali prolazi. Što se tiče predloga za vašu terapiju, mora vam je ordinirati vaš dermatolog prema izgledu vaših promena.