Poštovana,
    Imam 20 godina. Već nekoliko godina imam akne. Posetio sam razne dermatologe, koristio sam Amracin, krečno mleko i razne druge preparate koji su delovali samo trenutno, 2-3 nedelje a onda nije bilo više njihovog efekta i akne su se ponovo pojavljivale, mada nisu ni potpuno nestajale sa korišćenjem preparata. Poslednje koje sam koristio je Klindamicin gel 2% i sapun za čišćenje lica seba med. Koristio sam gel oko mesec dana i akne su skoro nestale. Međutim, počelo je da se pojavljuje crvenilo i svrab  oko ušiju, na čelu i na obrazima u blizini uva. Odmah sam prestao da koristim Klindamicin gel, jer sam pomislio da je to alergijska rekacija. Svrab je bio nesnosan, a posle samo malo češanja, bolje reći malog trljanja i na tom mestu se posle sat vremena pojavilo crvenilo i krasta žute boje koje se ljuštila.  Ponovo se  posle pojavljivala i ako više nisam češao to mesto. Posle više od mesec dana, svrab se povremeno pojavljuje na istim mestima, najviše oko ušiju.  Pojavilo se crvenilo ispod očiju i na čelu iste one žute krastice praćene crvenilom koje se ljušte i ponekad svrbe. Crvenilo, krastice i svrab povremeno se pojavljuju i gube, ali ih više ima nego što ih nema, a akne jos uvek imam.  Na ruci, šaci iznad palca, pre dve nedelje, pojavila se grupa sitnih crvenih akni koje svrbe samo pod toplom vodom. Šta je to i od čega se taj svrab i crvenilo pojavjluje?  Možete li mi nekako pomoći, dati neku terapiju? Unapred, hvala na odgovoru.

    Odgovoreno: 23. 03. 2009.
    • Poštovani,
      Alergijska reakcija na klindamicin je moguća, kao i na bilo koji drugi lokalno primenjeni lek, ali bi se promene povukle i same kada se prekine upotreba tog leka. Mesec dana je dovoljno vremena. Kako su Vam se sada promene javile i na ruci, ja mislim da je moguće da je došlo do sekundarne infekcije i da Vi sada imate neku vrstu površne infekcije kože.
      Naravno, na osnovu Vašeg opisa ne mogu biti sigurna, pa se ipak javite dermatologu, to nisu akne.

Komentari na pitanje: #24195

    • Mio Dolce Vita 23. 04. 2010.

      Probajte biser lepote 100% prirodan tretman za akne i druge infekcije lica.