Poštovana,
    Imam 61 godinu. U septembru 2007. godine javljali su mi se u nekoliko navrata u razmacima od 20-30 dana jaki otoci donje ili gornje ili obe usne, kao i predela oko usta. Takođe mi se javljala i koprivnjača na trbuhu i bedrima. Obratio sam se alergologu koji mi je uradio određene testove. Takođe sam izvršio i analizu krvi u Institutu za transfuziju u Beogradu, a nalazi su sledeći: Ukupna hemolizna aktivnost 11,11. Alternativni put 2,30 (normalne vrednosti: 0,46-1,90). C3=1,74. C4=0,49. Cis.inh=0,49. Cis.inh.funkcionalno=66,24. Ciq=0,156. Sve vrednosti, osim za Alternativni put, su u okviru normalnih vrednosti. Utvrđen mi je i IgE=94,3 (normalno do 87). Prepisana mi je terapija lekovima: ALTARAX, GALITIFEN i SINEQUAN. Terapija je trajala do oktobra 2008. godine (postepeno su umanjivane doze). Otoci su se ponovili u toku terapije još u par navrata, ali u slabijoj formi. Poslednjih 6 meseci u toku terapije nije bilo nikakvih problema. Međutim, danas mi se ponovo ujutro javio otok leve polovine donje usne, te sam odlučio da od vas potražim mišljenje i savet šta da dalje preduzmem.
    Unapred zahvalan, s poštovanjem

    Odgovoreno: 31. 01. 2009.
    • Poštovani, Vi imate koprivnjaču koja nekada može biti praćena i otocima, pogotovu kapaka i usana. Najčešće je alergisjke prirode i vrlo često može da se ponavlja i da traje mesecima kao kod Vas.Kod alergija je najvažnije naći razlog (tj. alegen), ali je to uglavnom vrlo teško i često ga ne nalazimo, bez obzira na broj različitih analiza koje radimo. Javite se ponovo svom lekaru, možda da promeni nešto od lekova koje vam je prethodno dao. Ne brinite, to što vam se dešava je često kod alergija, nije opasno.