Ustanovljena mi je dijagnoza DERMOGRAPHISMUS - L50. Molim Vas, da mi objasnite bliže o čemu se radi, posledice, lečenje i da li je to doživotno oboljenje.
    Hvala

    Odgovoreno: 18. 12. 2008.
    • Poštovana, Dermografizam je česta forma koprivnjače (javlja se u nekom stepenu kod 2 do 5% populacije), a nekada može predstavljati i normalan odgovor kože. U bukvalnom prevodu znači pisanje po koži. Javljaju se linearne promene, crvene boje koje svrbe nekoliko minuta nakon češanja kože i mog da traju satima.Razlog za pojavu ovakvog stanja je nepoznat, ali može biti provocirano nekom infekcijom, upotrebom antibiotika, stresom. Oboljenje može da traje mesecima, nema nikavih posledica i nije udruženo sa nekim ozbiljnijim poremećajima. Mogu da pomognu lekovi iz grupe antihistaminika koji se ordiniraju ukoliko se promene dugo održavaju i jako svrbe, inače stanje se i ne mora lečiti, jer je nekada bez simptoma.