Svakog meseca, nekoliko dana pre nego što treba da dobijem menstruaciju i nekoliko dana po prestanku, pojavimi se herpes i to uglavnom na istom mestu, leva nadlaktica, lumbalni deo (desna strana), u predelu poslednjeg pršljena i dva puta mi je izašlo na čelu i par puta na genitalijama, kažem to je uvek isto mesto samo na ruci santimetar dva levo, desno ili gore dole.....bila sam ne znam gde sve i kod kožnog i na infektivnu i imunologiu (alergolog), samo mi je rečeno da je herpes zoster, a neko čak da je herpes siplex, da mažem aciklovirom i to je to, s tim što su mi na infektivnoj rekli da pijem i aciklovir tablete svaki put kad mi se pojavi......po meni to zvuči isuviše jednostavno za nesto što traje i traje , a čula sam da aciklovir tablete baš i nisu nimalo naivne ....
    Da li me možete uputiti kome treba da se obratim da bi se izvršilo neko ispitivanje, koja je to ustanova u Beogradu......
    Unapred Vam hvala i veliki pozdrav

    Odgovoreno: 15. 12. 2008.
    • Poštovana,
      Ja ne verujem da je to što Vi opisujete Herpes zoster, ritam pojavljivanja pre liči na Herpes simplex, mada mi lokalizacija (tj. raširenost promena) nije baš najjasnija. Što se aciklovira tiče mislim da nema potrebe da ga pijete svakog meseca, jer virusi mogu da postanu rezistentni na njega. Potrebno bi bilo da uradite pregled na Herpes simplex virus 1 i 2 (i toi IgG i IgM), da bi ste znali o čemu se radi, mada je najbolje da Vas na taj pregled uputi Vaš dermatolog, pošto je i video promene.