Mojoj ćerkici staroj 3 1/5 godine primetila sam promene na dva noktića na desnoj nozi. Noktići su vidno drugačiji od ostalih, malo zadebljaliji i žućkasti. Na palcu se tek nedavno pojavilo i to ne na celoj površini nokta, a na srednjem prstiću se pojavilo pre 4,5 meseci, ali se ne pogoršava, već imam utisak da se lagano povlači. Nokti ne urastaju i nije bolno, niti ima bilo kakve ranice ili iscedaka.
    Da li na osnovu ovih podataka možete da naslutite o čemu se radi i da li da dete vodim kod lekara. Napominjem da se trenuto nalazimo u Rumuniji, pa to otežava, jer ne znam kome da se obratim.
    Unapred zahvalna zabrinuta mama.

    Odgovoreno: 14. 12. 2008.
    • Poštovana,
      Nekada je kod promena na noktima teško postaviti dijagnozu i sa pregledom, a bez njega je skoro nemoguće. Ukoliko se promene ne šire i ukoliko nema nikakve druge simptome nije reč o nikakvoj infekciji, moguće je da se radi o traumatskim oštećenjima nokatnih ploča (tesna obuća i sl). Pratite promene i kada budete u mogućnosti, javite se dermatologu, verovatno nije ništa ozbiljno.