Poštovana/poštovani,
    molim Vas da mi pomognete, posavjetujete jer imam problema sa opadanjem kose. Imam 28,5 godina i primijetio sam da mi se kosa prorijedila, ne vidljivo ali osjećam pod rukom, to mi je i potvrdio frizer. Prvi put sam prmijetio da mi opada kada sam na radnom stolu svakodnevno nailazio na par dlaka, ali se nijesam obazirao. Moj problem bukvalno nastupa od kako mi je frizer rekao da se kosa prorijedila, rekao je da nije strašno, ali meni jeste jer sam po prirodi hipohondar. Od tada svaki dan brojim dlake, ruke su mi stalno u glavi, stalno se je ispitujem da li opada, čupkam dlake, vučem kosu.... Inače ujutru kada ustanem na jastuku ne nalazim dlake, eventualno 2-3. Kada se okupam u kada nailazim 20-40 dlaka uračunajući i dlake koje su ispale sušeći glavu peškirom. Da li je taj broj dlaka narmalnan? Ono što me zabrinjava je da kada ujutru u istresem rukama kosu i u lavabou nađem 15-35 dlaka zavisi kako koji dan. Takođe što moram naglasiti da prije nego istresem pokvasim je malo vodom i agresivije prelazim prstima kroz kosu u trajanju od oko minut ipo. A to ponavljam i nekoliko puta na dan (baš sam preokupiran) i uvijek naiđem na dlake. Neke dlake su baš tanke, kao svilena nit, mada njih nema puno. Bio sam kod dermatolaga, bukvalno me nije ni pogledao jer mi je kosa gusta) počupao tjeme, 2-3 put nije bilo ni jedne dlake rekao mi je da ne brinem da je to normalno , kosa se obnavlja i da je to sezonsko opadanje. Ali mene i dalje plaši . Počeo sam da koristim Alpecin A1 šampon (zato što je normalna, nije masna) perem kosu 2-3 nedeljno. Radim posao koji je jako stresan, i nijesam do sada puno vodio računa o kosi. Šta Vi mislite da li je ovo opadanje normalno, kako da pravilnom prebrojim opale dlake, tj. kako da izvršim neki test da vidim da li mi opada u granici normale ili ne? Jednostavno recite mi sta da radim??? Molim Vas pomozite mi jer sam previše obuzet ovim problemom. Inače nemam genetsku predispoziciju za gubitak kose jer i sa očeve i sa majčine strane svi imaju dobru kosu, jedino što sa očeve imaju veće zaliske i to je sve. Treba da dodam da sam zbog genetika rano počeo da sijedim i da sada imam popriličan broj sijedih vlasi ravnomjerno po cijeloj glavi.
    Unaprijed Vam se zahvaljujem.
    Darko

    Odgovoreno: 08. 12. 2008.
    • Poštovani, mislim da nema razloga da brinete, u nekim periodima i 100 dlaka dnevno je normalan nalaz, mada Vam ne preporučujem da ih brojite. Eventualno možete uraditi trihogram koji će pokazati odnos dlaka (faza rasta, mirovanja i opadanja), mada se on radi samo u specijalizovanim ustanovama. Po opisu bih rekla da je sve u redu. Možete koristiti Alpecin C1 šampon, kofeinski šampon za prevenciju opadanja kose.