Molim Vas da mi objasnite šta je to DERMATOSKOPIJA i kako se taj pregled vrši?
    Hvala

    Odgovoreno: 28. 11. 2008.
    • Poštovana, Ukratko, dermoskopija je jednostavna, neinvazivna, i korisna metoda pomoću koje je moguće postaviti pouzdaniju dijagnozu pigmentnih promena kože, a posebno razlikovati melanom od drugih benignih pigmentnih promena. Klinička pouzdanost dijagnostikovanja melanoma „golim okom“ procenjena je na 65%, a dermoskopski pregled popravlja ovu pouzdanost za 5-30%. Takođe, ovom metodom moguće je i rano otkrivanje drugih tumora kože, a u poslednje vreme se koristi i u dijagnostici drugih dermatoza. Ne zamenjuje klinički pregled, ali je velika pomoć pri postavljanju dijagnoze i proceni pigmentnih promena. Pregled se veoma jednostavno izvodi, postoje različite vrste dermoskopa,promena se praktično tim aparatom uveća i osvetli, a dobijenu sliku moguće je sačuvatu u računaru i posle određenog vremena uporediti sa ranijom dermoskopskom slikom.S obzirom na sve veću učestalost tumora kože, savetuje se da se pacijenti najmanje jednom godišnje jave svom dermatologu i pregledaju svoje mladeže dermoskopskim pregledom.