Poštovana,
    Imam 29 god. i pre 10 god. ustanovljen mi je sindrom policistićnih jajnika i prepisan Diane 35 koji sam po nalogu endokrinologa uzimala čak 5 god. uz šestomesečne kontrole. Sve je bilo pod kontrolom dok se nisu pojavile akne, endokrinolog je predložio da pređem na Jeanine (ili tako nekako), ali ja nisam želela da nastavim sa pilulama i prekinula sam uzimanje bilo kakvih lekova. Uz korekciju ishrane akne su se znatno smanjile i ja više nisam koristila lekove. Napominjem da prirodno imam mešovitu kožu, nikada nisam konzumirala cigarete, ne pijem i vodim računa o ishrani. Sve je bilo ok do pre 2-3 meseca kada mi je lice opet buknulo, ali ovaj put je to najteži oblik dubokih i užasno bolnih akni, koje se sada nalaze po celom licu, čak i čelu. Akne su gnojne i pune se krvlju, pa postaju crne i lako pucaju. Sve izgleda jako strašno s obzirom da imam skoro 30 god. Osim toga, maljavost vrata i lica (koja je ranije bila slabo izražena) sada se znatno pojačala i dlačice jako brzo rastu (neophodno je svakodnevno uklanjanje). Dermatolog mi je preporučio terapiju Dovicinom 4 meseca što bih ja prihvatila samo u krajnjem slučaju. Radila sam običnu analizu krvi (dobar rezultat) i sada se spremam da ispitam hormone, pa me interesuje Vaša preporuka koje bi tačno trebalo da ispitam, kao i šta posle? Kom endokrinologu ili dermatologu da se obratim? Da li postoji drugi vid lečenja osim antibioticima za ovaj stadijum akni?

    Odgovoreno: 04. 11. 2008.
    • Poštovana,
      Sindrom policističnih jajnika može biti povezan sa pojačanom maljavošću i aknama. Lek koji ste koristili se prvenstveno koristi za terapiju težih oblika akni , a kod Vas je očigledno imao drugačiji efekat. Ja ne bih prelazila na drugi hormonski preparat, ukoliko je on predložen zbog kože.Inače trebalo bi da proverite sve polne hormone (I muške i ženske), pa da rezultate pogledaju ginekolog i endokrinolog. Inače, teške forme akni se leče sistemskom terapijom, gde i antibiotici dolaze u obzir, a nekada i retinoidi. Niste napisali šta koristite od lokalne terapije i da li ima nekog poboljšanja.