Poštovani,
    moj muž već godinu dana ima problem. On ima 32. godine atletski je građen i oduvek vrlo jak i izdržljiv i sposoban. Međutim, problem se pojavio kada je prošlog leta išao u šumu po drva za ogrev. Uveče kada se vratio javio mu se jak otok stopala sve do skočnog zgloba i visoka tempetatura - posle nenormalnog preznojavanja tokom cele noći ujutru bi temperatura spala, a otok splasnuo dovoljno da može da hoda, a u toku dana bi se stanje skroz stabilizovalo. Od tada smo primetili da se njemu taj problem javlja - otok + temperatura - svaki put kada mehanički - mogu reći meljanjem utiče na neki deo tela ili neki mišić jako puno i dugo napreže. Znači, nisu u pitanju samo stopala, već i ruke i ramenia, deo butine ... sve. Kada je posle izvesnog vremena uspeo da dobije upute i uradi kompletne analize (i krvna slika i rendgeni i ultrazvukovi i svi mogući lekari...) pokazalo se da mu je apsolutno sve u redu sem povišenog CRP-a -12 i pokazala se neka vrsta alergije. Pošto ovde nema alergologa nije se radilo ispitivanje na šta je alegija u pitanju, samo mu je rečeno visok nivo histamina. Dobio je da pije antibiotike i presing, posle čega se stanje nije popravilo, a problem i dalje stoji. Sada on mnogo pazi da se neoptereti i ne radi nikakav naporan fizički posao, tako da problem miruje, ali priroda posla mu je takva da je stalno na nogama i u pokretu, pa se plašim da taj otok i sve ne počne da reaguje i na manje napore. Ne znam da li ima neke veze, ali da napomenem pola godine pre prvog slučaja je imao mononukleozu, a alergičan je na ujed pčela i osica, ali u tom periodu kada su mu se često javljali otoci i temperatura, dobijao je alergijske reakcije po leđima od brufena i andola - od tada ih izbegava, pa ne mogu da Vam kažem da li to još uvek traje.
    Izvinjavam se na dužini poruke, ali možda Vam i sada nisam u potpunosti sve pojasnila.
    Unapred hvala

    Odgovoreno: 30. 10. 2008.
    • Poštovana,
      Vaš suprug najverovatnije ima jednu retku vrstu urticarie (koprivnjače) koja nastaje usled pritiska. Javlja se nekoliko minuta do nekoliko sati posle stimulusa i promene mogu trajati od 8 do 72 sata. Može je izazvati stajanje, šetanje, nošenje uske odeće, pa čak i sedenje na tvrdoj površini. Nekada pojavu ovih promena prati i temperatura ili groznica.Nema nekih specifičnih promena u biohemijskim analizama. Uglavnom sve ste to Vi već opisali. Potrebno je da se javi dermatologu, da bi se isključili eventualni drugi razlozi za ovakvu reakciju i da bi se pokušalo sa nekom terapijom. Potrebno je da izbegava fizički rad. Bolest može potrajati više godina.