Poslije drugog porođaja su mi se pojavili mali plikovi po dlanovima, koji ne pucaju, nego se suše i guli se koža. Kad se ta suva koža skine, na dlanovima jedan period nema ništa, to traje 5 godina. Prije 4 godine isto se pojavilo na petama, sa razlikom što je koža konstantno ista - suva, ispucala i guli se u debelim slojevima. Dijagnoze su - psorijaza, glivice, alergija na nikl, ekcem itd. Nalaz strugotina kože je pokazao da su prisutne candida i penicilium. Koristila sam mnogo preparata i sada sam odustala od svega, jer mi ništa ne pomaže.
    Koje nalaze treba da uradim da li Vi na osnovu ovoga možete da zaključite o čemu se radi.
    Hvala Vam

    Odgovoreno: 23. 10. 2008.
    • Poštovana,
      Sve dijagnoze koje ste nabrojali mogu doći u obzir. Malo je neverovatno da je to gljivična infekcija, jer ona ne može trajati godinama. Pravo rešenje bi za Vas bila biopsija kože pomoću koje bi mogli eventualno potvrditi ili isključiti psorijazu. Takodje ukoliko bi to bila neka vrsta kontaktnog dermatita, bilo bi dobro pokušati naći alergen tako što ćete uraditi epikutano testiranje.Niste mi napisali da li neko u porodici ima neku kožnu bolest, a važno je i čime se bavite. Nemojte gubiti strpljenje, idite ponovo dermatologu.