Poštovani,
    imam 27 godina i već neko vreme (od početka ove godine) imam simptome za koje su mi rekli da je alergija, ali meni još uvek nisu jasne neke stvari. Naime, prvo mi se dogodilo da mi je jako otekla usna, ja sam pomislio da ima veze sa desnima, otišao kod zubara, koji je konstatovao da to nije sa tim povezano. To se događalo par puta, zatim su počele šake i stopala da otiču (to se događalo takođe neko vreme, u kombinaciji sa usnama ili bez). Kasnije, uz sve to krenuli su da se pojavljuju pečati po stomaku, kasnije i po leđima (slični koprivnjaci) i tek u poslednje vreme, da me steže u plućima pre pojavljivanja svih ovih simptoma. U skorije vreme se nije pojavljivalo sve ovo od jednom, već samo po nešto od ovoga u kombinacijama. Na samom početku dermatolog-alergolog mi je rekao da je sve najverovatnije povezano sa stresom (da je to žariste u telu), jer se ni jednom nije ponovila situacija ili hrana ili bilo šta drugo što prethodi ovim simptomima. Predložio \"dijetu\" (redukovan unos veštačkih šećera, konzervisane hrane, alkohola, brze hrane, cigara,..) PRESING i BEDOXIN. Nakon završene te terapije, to je opet počelo da se pojavljuje. Zatim samo BRONAL svaki dan. I nakon terapije opet je počelo sve da se pojavljuje. Nakon toga, doktor je rekao da pokušamo bez ikakvih lekova, da pustimo da \"alergija\" izađe i prođe sama od sebe, i tako se i događalo, iskoči i prođe nakon nekog perioda, ali se ponavlja svakih nekoliko dana. Doktor je zatim rekao da ako se nastavi tako, da krenemo sa blagim lekovima za smirenje. Ja sam od toga odustao, jer nisam pod stresom, i ne želim da pijem lekove za smirenje ako za tim nužno nema potrebe. Analize krvi, urina, briseva iz grla i nosa, su normalne. Da napomenem da mi nije rađen alergo test, jer doktor misli da to nema veze sa klasičnom alergijom i da nije dobro unositi te supstance u telo ako nema potrebe, jer kasnije mogu da se dogode komplikacije, ako bude stvarno imalo potrebe za tim (zbog veće količine unete u telo).
    Molim Vas da mi odgonetnete šta bi ovo moglo da bude i šta da radim!?
    Unapred hvala!

    Odgovoreno: 17. 10. 2008.
    • Poštovani,
      Po opisu Vaših promena najverovatnje se radi o koprivnjači (Urticaria), koja nekada u okviru kliničke slike može imati i promene po koži, otoke kapaka, usana i zgloboba, kao i osećaj gušenja. Njen tok može biti akutan ili može biti hroničnog toka,što je očigledno Vaš slučaj jer traje već mesecima. Tu bi jedina prava terapija bila otkriti alergen i ukloniti ga što je jako teško, i većina urtkaria ostane nerazjašnjenog uzroka.Terapijski izbor su tzv antihistaminici. Vi ste iz te grupe uzimali Presing i Bronal, niste napisali da li ste uzimali neke novije, na primer Aerius.Njih možete piti i duže vreme bez problema. Dobro je ako oni drže bolest pod kontrolom.Takođe bi trebalo uraditi još neke analize, i eventualno alergološko testiranje.
      Ja ne bih propisala lekove za smirenje.