Poštovana,
    Imam 23 godine.Od pre mesec i po dana kosa je počela svakodnevno intenzivno da mi opada, tako što mi manji pramenovi ostaju u ruci, a posebno pri pranju kose.
    Interesuje me da li uzrok tome može biti hormonske prirode i ako može, koje hormone treba proveriti. Hvala unapred.

    Odgovoreno: 07. 10. 2008.
    • Poštovana,
      Dlaka tj. kosa je vrlo osetljiva na različite faktore, pa i na hormone. Najveći uticaj imaju polni hormoni i hormoni štitne žlezde. Ipak, malo je verovatno, ukoliko nemate i neke druge siptome da imate hormonalni poremećaj, tako da ja ne bih preporučila da to proveravate na svoju ruku. Dlaka može opadati i iz mnogo drugih razloga, počevši od rigoroznih dijeta, anemije, pa do stresa. Takođe, postoje periodi u toku godine kada ona pojačano ispada, što je normalno. Možete probati da uzmete neke vitamine, kombinacije napravljene posebno za ovakve situacije (Nutrival, Fitoval i sl), kao i šampone protiv opadanja kose. Ukoliko se to ne zaustavlja, najbolje je da se javite prvo dermatologu, koji će Vam propisati adekvatnu terapiju.