Postovani, imam 20 godina i imam problem opadanja kose, teme je proredjeno i zalisci takodje, sto se ne primecuje na prvi pogled, ali vidi se. Od dermatologa sam pre mesec dana dobila da koristin anaphase sampon protiv opadanja i pantenol rastvor, medjutim nikakvih poboljsanja nema jos. Nisu mi pregledali kozu glave; stitna zlezda je u redu, radila sam hormone 5. Dana ciklusa (saljem sliku u prilogu) , a ginekolog mi je rekao da imam blago policisticne jajnike, ali da nije strasno (radjen i ultrazvuk) . Medjutim, cula sam i da problemi sa zubima mogu da dovedu do opadanja kose - isla sam pre nekoliko dana kod zubara da bi mi zamenio crnu plombu za belu na sedmici dole, ali kad je skinuo crnu plombu stavio je lek jer ima nek problem sa zivcem - da li to moze da bude uzrok opadanja kose? Takodje me zanima, da li pored svega ovog navedenog moze da se zaustavi opadanje kose i pokrene ponovni rast na temenu i koliko je vremena potrebno za vidljive rezultate? Idem uskoro opet kod dermatologa ali sam htela jos necije misljenje, sta valja koristiti. Takodje bih da napomenem da imam pojacanu maljavost na stomaku i ledjima. Hvala unapred i nadam se da cete mi odgovoriti na sva pitanja!

    Odgovoreno: 30. 11. 2015.
    • Poštovana,
      Bitno je da se opredelite za jednog dermatologa kako bi mogao pratiti vaše stanje kao i laboratorijske nalaze. Sve što ste naveli može imati kao posledicu opadanje kose sa razlikom oblika opadanje. Prvi podaci koje navodite ukazuju na tip tz. Androgene alopecije što može imati vezu sa vašim policističnim jajnicima. Kariozni zubi uglavnom daju tz. Žarišne alopecije koje se manifestuju kružnim pečatima opale kose. Zato je potrebno dogovoriti se sa vašim dermatologom i ginekologom o ev. Tretmanu policističnih jajnika što može popraviti vaše stanje. Inače upotreba preparata mesec dana može dati prve nagoveštaje poboljšanja a nikako izlečenje. Lečenje je dugotrajno.

      prim dr petar bursać dermatovenerolog dz" jedro"