Vec nedelju dana imam neki osip po telu, prvo je pocelo da mi se pojavljuje ispod gudi i stomaku pa po rukama i nogama, alergicna nisam bila nikad na nista i volela bih da mi pomognete i kazete sta je to, nemam svrab samo te kao ubode od komarac i nesto kao lise. Molim vas pomozite mi

    Odgovoreno: 12. 09. 2015.
    • Poštovana,
      Iz priložene fotografije se uočavaju promene koje odgovaraju oboljenju pityriasis rosea -gilbert koje je izazvano virusom i koje ima svoju evoluciju koja traje od 4 - 8 nedelja zavisno od upotrebe vode i naročito dezorirajućih sapuna kao i kod pojačanog znojenja pri fizičkim poslovima. Promene se javljaju uglavnom na trupu do prepona i retko se nadje po koja promena i na butinama. Nije neophodno lečenje izuzev simptomatskog ukoliko se javi svrab kod vlaženja ili znojenja mogu se koristiti anhistaminici i loklani kortikosteroidi ali ne dugotrajno. Koristite osnovno higijensko održavanje. Prema tome naoružajte se strpljenjem i čekajte vreme da se stanje samo smiri.

      prim dr petar bursać dermatovenerolog dz"jedro"