Postovani, na pregledu kod dermatologa mi je ustanovljena dg pityriaris rosea. Data mi je samo emolliens mast. Medjutim, osip mi se pogorasao, imam ga na stomaku, grudima i rukama, prvo budu kao crvene bubuljice, pa predju u te vece roze lisajeve, jako me svrbre. S obzirom da sam 14 ta nedelja trudnoce da li bih mogla koristiti i nesto drugo od terapije i da li ospi moze uticati na plod? Doktor se prvo dvoumio da nije koprivnjaca, recite mi sta bih mogla da koristim u tom slucaju? Inace od terpije za odrzavanje trudnoce pijem utogestan od samog starta i elevit, da li moze biti i to nekakva reakcija na lekove? Unapred hvala i izvinite na opsirnosti, jako sam zabrinuta.

    Odgovoreno: 29. 07. 2015.
    • Poštovana,
      Prema opisu a i sumnji doktora na druga stanja te kako opisujete da jako svrbi postoji dilema ali se uopšte radi o pityriasis rosea pošto navedno oboljenje izuzetno retkosvrbi i to uglavnom kad pojačanog znojenja kao i čestog pranja i upottrebe dezorirajućih sapuna. Kako postoji dilema i kod vašeg lekara obratite se ponovo na kontrolu kako bi se uradila ev. Korekcija dijagnoze i terapije.

      prim dr petar bursać dermatovenerolog dz "jedro"