Poštovani, već više od 4 meseca imam promene na koži u vidu sitnih bubuljica ili osipa. Pojavile su se na dekolteu pa zatim na leđima i licu, tačnije čelu i predelu slepoočnica. Lekar mi je prepisao beloderm mast, ali mi nije pomogla, i zatim zinerit i klindamicin. Bubuljice se jesu smanjile, skoro nestale na dekolteu i licu, ali na leđima ne. Posle izvesnog vremena osetila sam svrab u predelu između grudi i ubrzo su se tu pojavile bubuljice a lice je ponovo buknul. Napominjem da me u početku, kada se pojavio osip, ništa nije svrbelo, međutim, sada me ta regija između grudi jako svrbi. Doktorka ne zna šta bi moglo biti i kao terapiju mi je juće prepisala ponovo zinerit, aerogal i elocom mast. Međutim, čitajući uputstvo i neželjene reakcije na elocom, jako sam zabrinuta i ne znam koliko je ova terapija zaista preporučljiva. Molim vas za savet. Hvala unapred i srdačan pozdrav!

    Odgovoreno: 10. 07. 2015.
    • Poštovana,
      Iz vašeg pitanja se prvo nemogu jasno shvatiti pojmovi dali se radi o bubuljicama ili osipu. Ukoliko se radi o bubuljicama dosadašnje terapija je korektno ordinirana te je potrebno nnastaviti kontrole kod svog ordinarijusa. Ukoliko se radi o osipu potrebno je razlučiti dali se radi o osipu vezanom za sunce, za pojačano znojenje ili. Dr. Što se tiče elocom masti zavisno od procene dermatologa može se koristiti ali svakako ne predugo. Takodje ukoliko se radi o bubuljicama neje neophodno koristiti elocom ili druge kortikopreparate. Stoga vam preporučujem da se ponovo obratite vašem dermatologa kako bi usaglasili i objasnili zbog čega šta koristite. U terapijske svrhe se koriiste i antibiotici odredjene grupe ako se radi o bubuljicama.
      prim dr petar bursać dz "jedro " dermatovenerolog