Koji sistemski lek da koristim za infekciju dermatofitima i malaseziom furfur? Dobio sam to pre nekoliko meseci, nekoliko puta isao kod dermatologa u rumi i sremskoj mitrovici (dijagnostikovan mi je seboreicni dermatitis) , prepisali mi kortikosteroide (od kojih je vid poceo da mi se muti pa sam prestao jer sam ionako slabovid) , mycoseb sampon koji mi je pomogao u ciscenju peruti, ali veoma malo, jos par kozmetickih sredstava (od kojih mi je bilo daleko losije stanje) i to je to. Nisu me poslali ni na kakve analize, nista. U medjuvremenu sam istrazivanjem na internetu utvrdio da imam dermatofite i malaseziu po slikama i opisu simptoma. Prilazem sliku, ukoliko zelite mogu da posaljem jos neke. Na nosu imam mikroinflamacije koje se sire, svrbi me, isto tako i skalp na kom se kosa konstantno proredjuje na male pecate, koren mi je slab ili ga gotovo i nema, a brada me isto svrbi i proredjuje se. Poceo sam da koristim canesten krem na svoju ruku i ispocetka mi je nesto malo i pomagao, bar se tako meni cinilo, ali vise ne. Molim vas da mi kazete sta da radim i sta da koristim jer ne znam vise kome da se obratim. Unapred hvala. Milan

    Odgovoreno: 10. 07. 2015.
    • Poštovani,
      Prema priloženoj fotografiji promene odgovaraju seboroičnom dermatitisu ali to je deo koji se može videti sa fotografije. Iz pitanja navodite dermatofite kao i malaseziju za koju ne navodite kako ste došlo do ove uzročne povezanosti izuzev preko interneta. Obzirom da neznam koje ste struke ali se ove stvari nemogu lečiti preko interneta za to je potrebno neko predznanje kao i razumevanje procesa u koži a vi to očigledno nemate kao što nemate ni poverenja u vašeg dermatologa. Neophodno je poverenje i redovne kontrole dermatologa kako bi se došlo do prave dijagnoze i pravog terapijskog odgovora.

      prim dr petar bursać