Postovani, prosle godine mi je u nosu pronadjena bakterija staph. Aureus i otada imam problema. Naime, mislila sam da sam je izlecila mascu koju mi je prepisala doktorka, ali se nakon par meseci se opet javilo u obliku krastice na nozdrvi i u jednom uglu usana. Nije mi ni palo na pamet da je ta bakterija u pitanju, mislila sam da je od prljavih ruku, medjutim nikako nije nestajalo. Onda mi se na kozi oko genitalija javila tzv. ''superinfekcija'' sa sve zelenkastim plikovima i nesnosnim bolovima, kao i bolnim zlezdama u preponama. Negde u to vreme sam napipala i upaljeni koren dlacice na stidnim usnama. Ginekoloskinja mi je prepisala 2 vrste antibiotika i posle toga je manje-vise sve bilo ok. Medjutim, koza na genitalijama i okolo mi je i dalje bila osetljiva, iako su svi brisevi i ginekoloski nalazi bili u redu. Sada, 5 meseci nakon te terpaije, taj upaljeni koren dlacice je i dalje tu, koza mi se i dalje peruta i jedna od limfnih zlezdi u preponama i dalje stoji, mada ne boli na dodir. Doktorka opste prakse mi je prepisala panklav, i ova kvrzica kao da se smanjuje. Ono sto me brine je ta limfna zlezda koja nikako da se povuce. Da li je to zbog te dugotrajne infekcije? Hvala unapred na odgovoru!

    Odgovoreno: 17. 07. 2015.
    • Poštovana,
      Kod upalnih procesa dolazi i do reakcija reguionalnih limfnih žlezda tako i da i u vašem slučaju se sigurno radi o tome. Obratite pažnju i na to kako kažete da imate utisak da se upalni proces smiruje da li se i navedena žlezda smanjuje vremenom premda može i duže vreme nakon sanacije upale da ostane uvećana. U slučaju dužeg perzistiranja iste ili uvećanja potražite savet hematologa.

      prim dr petar bursać