Postovani! Unazad godinu dana javio mi se problem s kožom. Prvo je pocelo da nakon tusiranja cijeli posarenim, a u zadnje vrijeme mi uglavnom po nogama i leđima dobijem osip kao da me je netko istukao s necim jako tankim, nakon 2-5 minuta sve prodje. Unazad tjedan dana osip je poceo izlaziti po licu, znaci u roku 5 min se povuce, kao da nista nije bilo. Prosle godine sam zavrsio na hitnoj zbog srca (prolaps mitralne valvule i hipertezija) , te dok me je doktor pregledavao, vidio je da imam uzasan ospi na prsima, te mi dao: synopen i dexamethoson. Znam se probuditi u noci, i osjecam da me ledja uzasno ceskaju, podignem majicu, a cijela ledja osipana kao da me je netko istukao sa necim tankim. Od prosle godine sam alergican i na ubod ose, sto mi se nikada prije nije desilo. Cim me ugrize moram na hitnu po te dvije injekcije. U dokumentacijskom listu od hitne pise da je to urtikaria. Molim vas ako mi mozete dati savjet. Moja lijecnica kaze da je to na psihickoj bazi, sto ja ne vjerujem, jer osip dodje sam od sebe, bio ja veseo ili imao mali milijun briga unaprijed hvala.

    Odgovoreno: 28. 01. 2015.
    • Poštovani,
      Prema opisu koji dajete kao i dužini trajanja promena najverovatnije se radi o reakciji vašeg autonomnog nervnog sistema. Obzirom na reakciju na ubod ose niste opisali šta se dešava kod ovog uboda. Takodje ne navodite koliko imate godina i dali pored navedenih stanja koje ste opisali imate i neka druga oboljenja a i zanimanje kojim se bavite. Iz ovih razloga je najadekvatnije da se obratite dermatologu kako bi se isključila neka stanja organizma i postavila adekvatna dijagnoza.

      prim dr petar bursać dermatovenerolog dz "jedro"