Postovanje, imam 19 godina, stalno mi po ledjima i po licu izlazu bubuljice, trenutno ih najvise imam na ledja. Stalno ih diram i cedim i ostaju mi fleke, zanima me od cega izlazu i sta da koristim. Molim vas kazite mi sta da radim, ove bubuljice na ledja su krupnije nego po licu.

    Odgovoreno: 28. 01. 2015.
    • Poštovani,
      Za nastajanje akni (bubuljica) su odgovorna četiri faktora a to su folikularna hiperkeratoza (pojačano orožavanja izvodnih kanala sebacealnih folikula) , pojačano stvaranje sebuma (loja) a oba procesa su po uticajem hormona (androgena) što ima veze sa vaših 19 god. Na ovo dolazi obzirom na uslove koji se stvore zatvaranjem izvodnih kanala sa miteserima (komedoni) ispod koji dolazi do razmnožavanja (kolonizacije) propionibacterium acnes koji potom izaziva inflamaciju tj upalnu reakciju a koja se manifestuje kliničkom slikom kakvu opisujete u svom pitanju. Lečenje je kompleksno i za to je potrebnmo obratiti se dermatologu radi odluke o modalitetu lečenja. Neophodno je da prestanete da cedite navedene promene obzirom da time samo pogoršavate stanje.

      prim dr petar bursać dermatovenerolog dz " jedro"