1. Svetle fleke po koži kod deteta

    Pitanje broj: #133723

    Poštovani,
    moja sedmogodišnja ćerka ima već neko vreme svetle fleke po koži, na prevojima, koje je veoma svrbe (noću najčešće). Čitajuću ovde na sajtu, njeno stanje mi najviše liči na pityriasis versicolor, i naišla sam i na veoma iscrpan odgovor dr Zorana Zlatanović dermatovenerologa. Jedino me interesuje, da li je tretman preporučen odrasloj osobi pogodan i za devojčicu od 7 godina, ili treba da koristim nešto blaže? Naime, tamo je preporučeno tuširanje Antimikotikom sa 2% Ketokonazolom, posle toga Losion sa Salicilom (5-8%), i nakon toga nanošenje kreme (npr. Canestena) uveče i ujutro. I to sve tako 3 nedelje.
    Srdačan pozdrav
    Ana

    Odgovoreno: 09. 01. 2015.
    • Poštovana,
      U vašem pitanju nedostaje veliki broj anamnestičkih podataka od toga da li je dete pokazivalo znake alergije i koje u ranijem dobu kao i to da li u porodici i familiji postoje slična stanja. Takodje se ne može videti koje je to neko vreme koje ćerka ima fleke kada i u koje vreme su se javile. Prema ovim podacima promene se mogu prvenstveno posmatrati kao sumnja na atopski dermatitis, a ne na pitiriasis do kojeg ste zaključka vi došli čitajući forume i dr. prezentacije. Mislim da nije dobro da na ovaj način vi postavljte dijagnozu, a još manje da lečite dete bez pregleda lekara specijaliste iz ove oblasti. Navodite da vas jedino interesuje da li se može primeniti terapija koju ste opisali i kod dece,  a da nije postavljena ni dijagnoza kod deteta. Zato vas molim da se obratite dermatologu radi pregleda i tada se dogovorite o terapiji.