1. Problem sa kožom u predelu grudnog koša

    Pitanje broj: #159538

    Od pre godinu i po - dve mi se pojavio problem sa kožom, koji imam samo u predelu grudnog koša, tačnije u predelu vrata i ramena. Naime, koža mi se naročito posle tuširanja u nekoliko pečata jako zacrveni po obodima a unutar je izbeljena, tanka i perutava, bez svraba. Nakon nanošenja losiona za telo koža na pomenutim delovima i dalje ostaje po obodima crvena a unutra njih izrazito belja u odnosu na telo. Prošle godine mi je dermatalog na pregledu konstatovao samo da je koža izrazito suva, ništa više i prepisao nekoliko kremica hormonskog sastava koje sam u kombinacihi koristila 7 dana i nakon toga mi je rečeno da samo nastavim sa uobičajenom hidratacijom. Boljitak jeste bio vidjiv, ali mi se nažalost. Posle jako kratkog perioda (možda 2 meseca) problem ponovo vratio i opet samo na istim mestima na kojima je i ranije postojao. Molim vas za savet i pomoć.

    Odgovoreno: 06. 06. 2019.
    • Ukoliko Vam je krema koju Vam je propisao dermatolog rešila problem, slobodno možete ponoviti datu terapiju. Što se tiče pranja suve kože vrlo je bitno koristiti uljane kupke ili sindete. Kupanje treba da bude u toploj vodi ne više od tri minuta, a nakon kupanja vodu treba upiti peškirom nikako trljati. Sa druge strane, vrlo je bitno odabrati preparate za pravilnu negu suve kože. Preporuka bi bila upotreba proizvoda koji imaju blago kiselu PH vrednost i to u obliku emolijentnih krema ili balzama, kako bi se ojačala barijerna funkcija kože i spečio prodor različitih alergena i iritanasa kroz kožu. Kremu ili balzam mazati minimum jednom dnevno. Izbegavati proizvode koje sadrže parfeme, konzervanse, vestačke boje, ulje badema, argana zbog potencijalnih alergijskih reakcija.