Postovani,
    pre dve godine mi je biopsijom dijagnostikovana amiloidoza na kozi ledja. Terapija-krema na bazi kortikosteroida. Da li stanje ostaje isto ili ce se pogorsati godinama i koje su komplikacije? Da li cu oboleti na unutrasnjim organima i kolike su sanse za to? Da li ulazim u rizicnu grupu za oboljenje unutrasnjih organa amiloidozom? Koje analize preventivno treba da vrsim godisnje za unutrasnje organe? Inace osim amiloidoze imam i astmu i nekih drugih zdravstvenih problema nemam. Unapred zahvalna.

    Odgovoreno: 08. 09. 2015.
    • Poštovana,
      Kod amiloidoze dolazi do lokalnog nakupljanja proteinskih materija, na koži ili nekom drugom unutrašnjem organu. Postoji više tipova amiloidoze. Pogoršanje i komplikacije bolesti zavise od nakupljanja amiloida koji fizički ometa funkciju organa i njegovu strukturu. Ishod bolesti zavisi o pogođenom organu i tipu amiloidoze. Nakupljanje amiloida na unutrašnjim organima može se videti rendgenskim putem. Prognoza bolesti je različita a terapija je simptomatska, odnosno u zavisnosti od znakova samog oboljenja.