Lijepo vas molim ocitanje polovicnog phd nalaza skinutog madeza. . Uzasno se bojim krajnjih rezultata a htjela bih se psihicki pripremiti na njih. . . U histoloskim preparatima, osim podrucja s razlicito velikim inejednoliko udaljenim gnijezdoma melanocita, od kojih su neka sastavljena od krupnih epiteloidnih melanocita. Vide se podrucja s pojedinacnim umnozenim melanocitima duz dermodepidermalne granice, te pojedinacnim melanocitima visoko u epidermisu. Dio preparata arteficijelno je ostecen s postojanjem pukotina. . . E sad zbog sumnje na melanom vrsi se dodatna imunohistokemijska obrada. . Da li je ovaj dio nalaza jako los. Hvala puno

    Odgovoreno: 11. 07. 2015.
    • Poštovana,
      Na osnovu samo ovog opisa pigmentnih ćelija i njihovog rasporeda, bez drugih dodatnih opisa za melanom kao što su klasifikacija po breslow-u i clarck-u ne može se sa sigurnošću tvrditi da se radi o melanomu, a i deo preparata je oštećen što takođe utiče na procenu. Osim ph nalaza, za dijagnozu je veoma važan klinički i dermoskopski nalaz koji ste verovatno obavili pre uklanjanja mladeža koji je uticao na odluku o njegovom uklanjanju. Mislim da ne treba da budete zabrinuti, sačekajte dodatna imunohistohemijska ispitivanja.

      doc dr sc. Med. Zorica milosavljević slavnić