Postovani! Imam bebu od 11 meseci. Pre neki dan sam uocila svetlu fleku na njenoj levoj saci nepravilnog oblika iznad malog prsta kod zgloba. Zakazala sam pregled kod koznog ali do tad interesuje me da li je moguc vertigo u tom periodu ili moze biti neki beleg? Pregledajuci slike od ranije primetili smo da je ta fleka bila prisutna, ali sad su joj ruke patamnele od sunca pa se vidi.

    Odgovoreno: 11. 07. 2015.
    • Poštovana,
      Za depigmentovanu promenu koju ste primetili na levoj nadlanici vaše bebe, pošto kažete da ste je primetili od rođenja, verovatno se radi o ahromičnom ili hipohromičnom mladežu, odnosno površini kože gde je količina pigmentne boje melanina snižena ili potpuno odstutna.
      uzroci vitiliga mogu biti genetska predizpozicija ili da je vitiligo poligenska bolest, mada postoji više teorija o nastanku vitiliga. Obično se javlja do 20 godine života, retko u tom uzrastu.