Pre 5 godina nakod suncanja postale su vidljive bele fleke na predelu dodjeg dela ledja i donjeg dela stomaka. U toku zime, odnosno kada koza nije izlozena suncu, nisu vidljive osim sto se na stomaku pojavljuje perutanje. Pre 4 godine imala sam problema sa ekcemom ali sam ga uspesno, nakon terapije sa tabletama, izlecila i od tada nemam vise problema. Koza mi je problematicna i u smislu sto po ledjima imam stalno sitne crvene bubuljice i po celom telu mladeze. Za vreme suncanja koristim zastitni faktor 50. Mene interesuje da li su te fleke na neki nacin normalna pojava s obzirom da su zracenja velika ili se trebam podvrgnuti nekom lecenju i da li bih se uopste smela izlagati suncu s obzirom da imam veliki broj mladeza? Unapred hvala.

    Odgovoreno: 11. 07. 2015.
    • Poštovana,
      Izloženost sunčevom zračenju pored broja mladeža zavisi od boje kože, boje kose, boje očiju, broja mladeža u porodici, takođe i od pojave malignih bolesti kože ili melanoma u ličnoj i porodičnoj anamnezi. Bele fleke u donjem delu stomaka i leđa koje nisu uočljive zimi, osim perutanja kože idu u prilog suvoće kože kojoj je potrebno hidriranje.
      predlažem pregled mladeža i dermoskopiju istih jednom godišnje.