Postovani, imam veliki problem sa kozom na rukama, celi dlanovi su prekriveni sitnim vodenim bubuljcicama, koje pucaju, suse se, ljuaskaju i izazivaju crvenilo i svrab sto dovodi do otoka dlanova i prstiju. Sve to krene sa dlanova i dalje se siri po rukama. Do sada sam bila kod dva dermatologa, i dijagnoza je bila dermatitis contacta irritans. Terapiju koju sam dobijala cinili su cetirizin tablete, dva puta po deset dana, pravljenje masti na bazi uree i vazelin. Kako nista od toga nije bilo od velike pomoci, koristila sam elocom mast i pantenol, da bi se to tek tek malo umirilo, ali tegobe i dalje ne presatju, dlaovi su i dalje crveni, preterano suvi, bride, nateceni i svrbe. Nisam alergicna na lekove i dijabeticar sam. Sta bi ste mi preporucili kao mogucu terapiju, i recite sta bih mogla da koristim da se malo umiri to na dlanovima i da ih hidrira jer su preterno suvi, a svaki put kada dobijem neku mast, ona je premasna, i ne hidrira, sto me jako ogranicava u svakodnevnim aktivnostima. Da li bih mogla da koristim npr. Avene cicalfate losion, ili nesto od tih medicinskih krema na bazi umirujuce termalne vode? Hvala.

    Odgovoreno: 28. 07. 2015.
    • Poštovana,
      Pomenute preparate za negu kože možete da koristite više puta u toku dana. Pored toga gotovo svaka kozmetička kuća u svojoj ponudi ima preparate za negu kože kao što je kod vas u pitanju. U terapiji lokalno se koristi elocom krem jednom dnevno, i neki lek od antihistaminika u tabletama, kao što je npr. Aerius.

      doc. Dr sc. Med. Zorica milosavljević slavnić