Dobro vece. Susrela sam sa pojmom 'preterano razmisljanje' ili 'overthinking'. Citajuci ispovesti drugih ljudi, shvatila sam da i ja imam dosta slicnih simptoma i nacina razmisljanja. Mozete li mi reci nesto vise o tome?

    Odgovoreno: 15. 12. 2023.
    • Poštovana,

      navedeni pojam je prisutan kod svih ljudi u manjoj ili većoj meri. Ipak, kada traje duže i osobu sputava u odlučivanju, donošenju odluka i opterećuje tada se može potražiti stručna pomoć u vidu psihoterapije. Ovakav način mišljenja ima preventivnu i protektivnu ulogu. Npr. kada dete odrasta u nesigurnom okruženju ono razvija ovu veštinu koja mu je veoma korisna za funkcionisanje, problem nastaje kada ovako razmišljanje postane dominantno i u situacijama koje ne zahtevaju preteranu analizu.

      Srdačan pozdrav!