Dobra večer, Zanima me kako prepoznati sinptome anksioznosti ili neke depresivne simptome te kako prepoznati da li te simptome stvarno imamo i kada se potrebno obratiti psihologu?

    Odgovoreno: 01. 03. 2023.
    • Dobar dan,

      simptomi anksioznosti kao mentalnog poremećaja su: doživljaj strepnje koji ne dolazi iz okoline, preterana svakodnevna zabrinutost, mišićna napetost, mučnina, lupanje srca, znojenje, nervoza, nemir, razdražljivost, poremećaj spavanja.

      simptomi depresije kao mentalnog poremećaja su: smanjeno interesovanje i zadovoljstvo aktivnostima, snižena koncentracija i pažnja, nisko samopoštovanje i krivica, beznadežnost, poremećaj spavanja i apetita, umor.

      Ukoliko ovi simptomi (veći broj njih) traju duže od dve nedelje dovoljan je razlog da obavite pregled kod psihijatra.

      Srdačan pozdrav.