Poštovani, Zašto patim i plačem za osobom koja je preminula nedavno, a nismo se praktično ni upoznali osim preko interneta?

    Odgovoreno: 19. 09. 2021.
    • Poštovani,

      Empatija ili uživljavanje u tuđa stanja i osećanja je pozitivna sposobnost. Ona govori da smo sposobni da razumemo druge i stvari sagledavamo iz njihovih cipela.

      Sa druge strane kada se drugi stavlja ispred sebe reč je o simpatiji. Slika koju tom prilikom stvaramo o drugoj osobi kreira doživljaj povezanosti koji se gubitkom odnosa ili osobe doživljava neprijatno i bolno. Možemo takođe toj osobi pripisivati osobine i karakteristike koje su nam poznate kod drugih dragih ljudi što takođe pojačava naš doživljaj bliskosti.

      Na kraju, ne prorađeni gubitci koje smo izbegavali ili odlagali tokom života mogu se aktivirati pri dokađajima koji poput ovog ne moraju na prvi pogled biti razumljivi ili deluju prenaglašeno.

      Srdačan pozdrav,

      Uroš Rajaković

      psihoterapeut