1. Osećaj krivice i nesanica

    Pitanje broj: #138337

    Već dva mjeseca imam teške strahove, strepnju, loše spavam, budim se ranije od uobičajenog, stalan osjećaj krivice i kajanja. Ne znam kako da se izborim sa tim. Napravila sam grešku prije više od tri mjeseca i od tada ne znam kako da se borim sa svim tim.

    Odgovoreno: 07. 09. 2015.
    • Mislim da je u pitanju određena depresivna reakcija, verovatno na neki stres. Neophodno bi bilo da shvatite da u suštini ono što mi nazivamo greškama ili pogreškama, a posle kojih se osećamo krivima ili nas grize savest i kajemo se, ustvari je neadekvatan način gledanja na neki događaj ili situaciju koju mi, u skladu sa vaspitanjem i društvenim kodeksima, ocenjujemo kao loše ili negativno. Ustavari, jako je važno da se prihvati sama realnost i ne negiraju činjenice koje su se dogodile, ali da se to posmatra sada na drugačiji, pozitivan način tj. kao na ono iz čega možemo izvući neku životnu lekciju ili pouku i nešto više saznati o sebi i drugima. Takav pristup nam otvara sasvim nove mogućnosti za psihološki rast i razvoj ličnosti odnosno samoaktuelizaciju. To sve skupa znači da smo mi ti koji smo odgovorni za to kako mislimo i shodno tome, kako se osećamo povodom nečega. U životu nam niko i ništa ne garantuje da nećemo grešiti, naprotiv tzv. pogreške su pozitivne jer kroz njih učimo i usavršavamo se kao ljudska bića. Ako ne možete sami promeniti svoja negativna uverenja pozitivnim, savetujem Vam da dođete na psihoterapiju.