1. Smrt najboljeg prijatelja

    Pitanje broj: #132764

    Mom partneru je pre 5 meseci umro najbolji drug (inače moj partner ima 25 godina). Bukvalno mu je bio kao brat. On neće nigde da izlazi gde ima muzika (konkretno za doček), a inače ne izlazimo u grad od tada. Kaže da neće zbog druga. Ja razumem sve, da je to veliki gubitak, ali valjda treba da nastavi sa životom. Ne primećuje da je meni loše zbog njega, što ima takav stav i što je takav prema meni. Samo mi priča da ga ne razumem kako mu je. Kažite mi kako najbolje mogu da ga posavetujem i da mu pomognem?

    Odgovoreno: 30. 09. 2015.
    • Normalno je da Vaš partner tuguje zbog izgubljenog druga i period depresivne reakcije na stres kao i "rad" tuge kod nekih ljudi može potrajati i duže. Vi mu možete pomoći tako što ćete pre svega sebi pomoći i činiti ono što Vama predstavlja zadovoljstvo bez nužnog vezivanja, bar dok je on u ovoj fazi tugovanja, za njegovo prisustvo. To pretpostavlja da možete izaći sa svojim društvom na muziku ili pak sedeti u kafiću sa prijateljima ne očekujući da on mora obavezno biti prisutan. On je veoma mlad i verovatno je taj "susret" sa smrću bliskog prijatelja bio veliki šok za njega jer kod mladih ljudi sama činjenica ograničenosti života još uvek nije u potpunosti apsorbovana. Pokažite empatiju s jedne strane za njega, i za to kako se oseća, ali mu objasnite da je neophodno da se što pre vrati svakodnevnom životu, samome sebi, pa i Vama sa kojom živi, jer ste jedno drugom potrebni.