1. Pogrešan izbor zanimanja i osećanje krivice

    Pitanje broj: #134218

    Da li da počnem sa antidepresivima? Sve je počelo pre nekih nedelju dana kada sam došao kod rođaka da sa željom da nađem posao. Oni su rekli da će biti, treba vremena i tako. Slažem se da treba vremena jer ovde ako ne dolaziš na posao direktno, ovako se teže nalazi. Jezik, nova sredina itd. No da ne dužim, poenta je u tome što ovde važi pravilo: to što si završio, to treba da znaš da radiš. To je i normalno, samo što mi u školi nismo imali i sad plaćamo cenu. Niko od njih nije ni pominjao to pre nego što sam došao. Samo to da li hoću da radim i to je sve. Da li imam dozvolu? Imam, ali nemam prakse. Za auto ok, ali za kamion ne. Kako da nađeš posao vozača kada nemaš prakse? Trebalo je da se bolje pripremim, da uzemem časove kod kuće, neki kurs. Ne krivim njih, ali mogli su mi reći kako stvari ovde idu. Mislim da ja vučem neku krivicu iz prošlosti zbog neuspelog odabira zanimanja jer nisam znao čime želim da se bavim. Sada ne spavam dobro, stalno mislim na neuspeh, neraspoložen sam, nemam želju za seksom.

    Odgovoreno: 29. 09. 2015.
    • Svesni ste da je Vaša odgovornost to što se niste dovoljno raspitali šta se u toj sredini potrebno da znate da biste dobili posao, ali šta je - tu je. Sad vidite da li postoji mogućnot da neku vrstu prakse obavite tu i da što bolje naučite jezik. Iskoristite to vreme dok čekate posao da naučite te stvari i ne predajte se malodušnosti i negativnom razmišljanju. Čak bih Vam savetovala da nije neophodno da puno razmišljate, nego da budete što aktivniji u traženju modusa za radom i korisnom upotrebom vremena. Osećanje krivice je apsolutno kontraproduktivno za Vas sada, a i inače - ono Vam neće ništa dobro doneti. Ako ste nekada i grešili svojim izborim zanimanja, sada nema nikakve veze - to je prošlo. Sada i ovde gde se nalazite pronađite rešenje i verujte u sebe i svoj uspeh, a prethodne pogreške smatrajte lekcijama da sada treba drugačije raditi. I još nešto -ne prebacujte krivicu na druge jer nisu drugi ni krivi ni odgovorni za Vaše izbore i za vaše nedovoljno raspitivnje pre nego što ste krenuli u sve ovo. Naprotiv, budite im zahvalni jer su Vam pružili šansu.