1. Kako pomoći ocu alkoholičaru

    Pitanje broj: #141538

    Moj otac, kada je trezan, je izuzetno miran i ljubazan i dobar, ali kada popije onda iz njega izbija sve ono potisnuto i sve ono što ga muči. Da li sam ja kriva za to? Da li ja treba da se angažujem da njemu pomognem? Kako da ga ubedim da više ne pije? Govorila sam mu dosta puta "Tata, molim te, nemoj da piješ, samo se blamiraš kad si pijan, a i uništavaš svoje zdravlje alkoholom" ali on me uopšte ne sluša.

    Odgovoreno: 04. 11. 2015.
    • Alkoholizam je ozbiljna bolest zavisnosti. Tačno je da Vaš otac urušava svoje zdravlje, ali pošto je alkoholizam i socijalna bolest, on svojim neumerenim pijenjem urušava i zdravlje svoje porodice i svoje dece. Stoga bi bilo dobro da Vi, zajedno sa majkom, njegovom suprugom, pokušate da ga motivišete na lečenje, a ako on to ne želi da sebe zaštitite ograđujući se od takvog njegovog ponašanja. Tu ne može biti govora o ničijoj krivici, a ponajmanje o Vašoj kao deteta. Nažalost, deca često doživljavaju osećanje krivice kada sa roditeljima nešto nije u redu. Postoji samo odgovornost, i to pre svega njegova, da preduzme nešto za sebe i oslobodi se zavisnosti, ali i Vaše majke koja sve to podnosi.