1. Ćerka žrtva zlostavljanja

    Pitanje broj: #128267

    Imam problem sa ćerkicom za koju smo prošle godine otkrili da je bila zlostavljanja od strane jedine drugarice. Naime, moja ćerkica ima 6 godina, prošle godine je počela ostaloj deci (imam još dvoje starije dece), da pokazuje kako je drugarica dodiruje i ljubi. Prekinuli smo druženje sa dotičnom porodicom, međutim, noćni strahovi, mokrenje u krevet, napetost, nervoza i neretko agresija su počeli da se ispoljavaju u tom periodu i traju već drugu godinu. Ne živimo u našoj zemlji i nemoguće je dete odvesti psihologu jer ne zna jezik dovoljno dobro da bi to izveli. Šta mi preporučujete? Da li odvesti dete na psihoterapije, kako joj pomoći? Napominjem da ona ne želi da govori o tome danju, a noću ponavlja da nije ona kriva što je dira taj neko, vrišti i plače. Dakle, ona se rasplače kad je pitam o snovima i kad pokušavam da joj pomognem, kaže mi da ne sme da mi ispriča. Kako izvući dete iz tog stresa i kako sanirati posledice?

    Odgovoreno: 16. 10. 2015.
    • Posavetujte se sa stručnajcima u ustanovi koju dete pohađa. Problem je veoma osetljiv, dete je malo i ne može se raditi klasična psihoterapija, ali se možda može otići kod nekog dečjeg psihologa i posavetovati. U pitanju je trauma koju je ona doživela i stoga su nastali svi navedeni simptomi. Pružite joj puno nežnosti, navedite je polako da Vam nešto priča bar malo o svemu (može i kroz neku igru) da biste stekli bar neki uvid. Crtanje tih snova o kojima ne želi da priča dosta pomaže, a crteže možete odneti nekom psihologu da ih protumači.