Postovanje. . . Molio bih vas za savet i misljenje. Moje tegobe pocele su pre odprilike dva ipo meseca. U pocetku je to bio tup bol u epigastrijumu koji se javljao s vremena na vreme. Pomislio sam da je u pitanju gastritis i na svoju ruku kupio controlog tablete. Pio sam ih desetak dana i pridrzavao se dijetetskog rezima ishrane. Medjutim nema poboljsanja. . Nakon toga javljam se doktorki koja mi kaze da i dalje pijem controlog i digestal i da ce biti bolje. Nakon dvadesetak dana terapije tegobe su se pogorsale i bol je postala konstantna, a uz to sam izgubio i 5 kg tezine i poceli su bolovi u gornjem delu ledja. Tada radim krvnu sliku, ast, alt, ggt, alp, bilirubini, gluk, urea, cret, proteini, gvozdje. . Sve u redu osim proteina koji su blago umanjeni i nekoliko stavki u krvnoj slici gde ima blagih odstupanja (doktorka kaze da je to u redu) i salje me na ultrazvuk i gastroskopiju. Na ultrazvuku nalaz uredan ali prisutno dosta gasova. . Nalaz sa gastroskopije erozivni gastritis. . Gastrolog prepisuje tablete emanera i mezym i kaze da ce tegobe proci, mada je bio malo zacudjen sto mi nije bolje od predhodne terapije. . Nakon toga dolazi do znatnog pogorsanja stanja. . Bolovi u stomaku i ledjima postali su sve jaci, a narocito se pogorsavaju posle obroka i pri lezanju na ledjima pogotovo bol u ledjima. Bolovi se znatno ublazavaju prilikom lezanja na strani ili pri savijanju napred. . U medjuvremenu gubim jos 7 kg na tezini, sve vise postajem malaksao (pogotovo osecam gadjenje prema masnoj hrani i mesu) . Potom mi se javljaju jos neki simptomi u vidu konstantnog podrigivanja i zatvor (stolica na 7, 8 dana) . . Uvidevsi da mi se zdravstveno stanje pogorsava iz dana u dan idem privatno kod radiologa na ultrazvuk. . Po njemu je sve u redu, ali preporucuje magnetnu rezonancu abdomena najvise zbog gubitka tezine od 12 kg. Magnetnu rezonancu sam uradio privatno u dijagnostickom centru hram u beogradu. Nalaz uredan. . Nastavljam da pijem terapiju za zeludac i nadam se da ce biti bolje. Medjutim tegobe se i dalje nastavljaju i osecam veliki gubitak apetita i mucnine, cini mi se da i dalje gubim na tezini mada jedem na silu. Doktorka me potom salje kod hirurga. Hirurg predpostavja da imam problem sa pankreasom i daje mi da uradim pankreatogram i hepatogram kao i tumor markere ca 19-9 i cea i test na masti u stolici. Tumor markeri su u granicama normale kao i lipaze i amilaze, u stolici je uoceno prisustvo nesvarenih masti. Sto se krvi tice sve je u redu osim gvozdja koje je sa 27 palo na 7. Hirurg predlaze da sacekam kontrolu gastroenterologa koja je zakazana za 30. 6. Imam izrazene tegobe i osecam da se nesto ozbiljno desava i nemogu da cekam do tada trpeci ove bolove. Poceo sam da citam po internetu o svojim simptomima i sve ukazuje nedaj boze na rak pankreasa, tako da sam i psihicki veoma zabrinut. . . Interesuje me dali je moguce da je to u pitanju obzirom da se na magnetnoj ne vide fokalne promene, a i tumor markeri i enzimi pankreasa su u granicama normale? Molio bih vas da me posavetujete sta da radim i kome da se obratim. . . Puno pozdrava.

    Odgovoreno: 23. 06. 2016.
    • Poštovani,
      U principu, ne valja što ste toliko kila izgubili za kratak vremenski period. Mora da vas pogleda gastroenterolog, mada bi magnetna rezonanca, kao najosetljiviji test, morao da pokaže da li ima promena u abdomenu ili ne. Kako mi opisujete, bol je karakteristična za oboljenja pankreasa, ali problem može biti i sa žučnom kesom ili čak sa crevima. Ja bih uveo dodatno buscopan tablete (doziranje prema uputsvu iz kutije) i pregled stolice na okultno krvarenje, uz lekove koje trenutno pijete.